2017 m. liepą įsigalios Statybos produktų reglamentas (SPR), kuris turės įtakos elektros kabelių rinkai Europos Sąjungoje. Šiuo reglamentu siekiama suderinti kokybės bandymų kriterijus statybos produktams bei pagerinti priešgaisrinę saugą ir aplinką. Reglamente pristatoma visiškai nauja elektros kabelių „sąveikos su ugnimi“ klasifikacijos sistema.
Kabelių naudotojams nauja klasifikacijos sistema suteiks daugiau informacijos apie kabelių atsparumą ugniai ir leis lengviau palyginti rinkoje siūlomus gaminius. Dėl šio pokyčio pastebima nauja tendencija instaliacinių kabelių rinkoje – vis labiau linkstama prie behalogenių kabelių. Jie yra saugesni, ekologiškesni ir atitinka griežčiausius SPR klasifikacijos kriterijus.
Statybos produktų reglamentas (ES Nr. 305/2011) yra Europos Sąjungos teisės aktų dalis, kuri palaiko laisvą prekių judėjimą tarp ES šalių. Reglamentas nustato pagrindinius reikalavimus statybos produktams, naudojamiems pastatuose ir infrastruktūros objektuose. Šie gaminiai klasifikuojami pagal tokias sritis:
- „mechaninis atsparumas ir tvirtumas“ (norint išvengti griuvimo),
- „higiena, sveikata ir aplinka“ (išmetamos į aplinką pavojingos medžiagos, nuodingos dujos ir t. t.)
- arba „saugumas kilus gaisrui“. Kabeliai priklauso pastarajai sričiai.
Europos standarto EN 50575 poveikis kabeliams EN 50575 yra konkretus SPR produkto standartas, reguliuojantis kabelių klasifikaciją. Šis standartas apibrėžia pagrindinius statybose naudojamų galios, valdymo ir komunikacijos kabelių sąveikos su ugnimi požymius. Į standartą nėra įtraukti priešgaisrinės apsaugos kabeliai ir keletas kitų specialios paskirties kabelių, kurie bus atskirai reglamentuoti vėliau. Į jį taip pat nėra įtraukti ir skirstomojo tinklo kabeliai, nes jie neįeina į SPR apimtį.
Verta atkreipti dėmesį, kad produkto standartas EN 50575 nenagrinėja kabeliuose naudojamų medžiagų, konstrukcinių sprendimų ar gamybos metodų – standartas apibrėžia tik pritaikomus bandymų su ugnimi metodus ir kabelio charakteristikų reikalavimus kiekvienai atsparumo ugniai klasei. Pagal standartą gamintojai turi produkto pakuotę pažymėti CE ženklu, ant produkto ar jo etiketės nurodyti sąveikos su ugnimi klasifikaciją ir pateikti eksploatacinių savybių deklaraciją (DoP), kuri oficialiai nurodo kabelio, kaip statybinio produkto, savybes ir yra pateikta tos šalies, kurioje kabelis parduodamas, kalba.
Kabelių klasifikacija turi būti pagrįsta šilumos, dūmų išsiskyrimo, ugnies plitimo, liepsnojančių lašelių ir rūgštingumo bandymais. Pagal bandymų rezultatus kabeliai skirstomi į pagrindines sąveikos su ugnimi klases – nuo Aca iki Fca su trimis poklasiais:
- s – dūmų išsiskyrimo,
- d – liepsnojančių lašelių,
- a – rūgštingumo.
Ši klasifikacija yra tam tikras tipinis testas, kuris turi būti atliktas akredituotoje nepriklausomoje bandymų laboratorijoje. Tokios procedūros užtikrina, kad visi kabeliai, parduodami kaip statybos produktai ES teritorijoje, atitinka tuos pačius klasifikacijos reikalavimus. Kiekviena ES narė, naudodamasi nauja SPR klasifikacijos sistema, turi pati apsibrėžti minimalius kriterijus, pageidaujamą saugos lygį, atitinkantį nacionalinius reglamentus, vietinius statybos metodus bei tradicijas. Pavyzdžiui, Suomijoje tikriausiai bus naudojamos Cca, Dca ir Eca klasės ir jų poklasiai. Kitos Šiaurės Europos šalys veikiausiai nustatys labai panašius instaliacinių kabelių reikalavimus.
Naujoji Statybos produktų reglamento klasifikacijos sistema įsigalioja 2017 m. liepos 1 dieną. Pereinamasis laikotarpis prasidėjo 2016 m. birželio 10 d., šio laikotarpio metu gamintojai į rinką gali tiekti produktus pagal seną arba naują žymėjimą. Po 2017 m. liepos 1 d. kabelių gamintojai privalo taikyti naujas kabelių klasifikacijos taisykles. Didmenininkai ir montuotojai, net ir pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, gali toliau pardavinėti ir naudoti produktus iš savo sandėlių pagal seną žymėjimą.
Ar behalogeniai kabeliai tikrai tokie naudingi?
Kilus gaisrui medžiagos, naudojamos kabeliams, gali turėti esminį poveikį sveikatai, saugumui ir aplinkai. Išsiskyrę tiršti dūmai degant kabeliams gali paveikti jais kvėpuojančių žmonių sveikatą, taip pat sumažinti išėjimo kelių matomumą. Išsiskyrusios toksinės dujos, aukštoje temperatūroje susiformuojančios rūgštys ir varvanti nuo lubų deganti kabelių izoliacija padeda ugniai plisti ir gali rimtai pažeisti pastatų konstrukcijas bei įrangą, ypač elektroniką.
Minimalūs atsakingų institucijų reikalavimai vidaus instaliaciniams kabeliams greičiausiai bus tik Eca klasės. Tačiau kai kuriose statybos srityse gali būti reikalaujama kabelių, atitinkančių klasę Dca – s2, d2, a2 (ugniai atsparūs, mažo dūmingumo ir mažai rūgštingi kabeliai). Tokių reikalavimų neatitiks joks PVC kabelis. Lyginant su PVC kabeliais, behalogeniai kabeliai degimo metu neišskiria didelio dūmų kiekio bei nuodingų dujų, taip pat, reaguodami su gaisro gesinimo vandeniu, neišskiria rūgščių ir korozinių garų. Šie garai yra labai kenksmingi elektroninėms sistemoms, susimaišę su gaisro gesinimo vandeniu gali paveikti betoninių konstrukcijų plieno sutvirtinimus. Dėl šių priežasčių behalogeniai kabeliai yra vienas geriausių sprendimų masinių susibūrimų vietose.
REKA yra geriausias partneris – nes mums rūpi
REKA kabelių gamyklai nuolatinis produktų tobulinimas yra kasdienybė. Itin koncentruojamės į saugių ir lengvai montuojamų kabelių kūrimą. Pasirinkę REKA instaliacinius kabelius būsite garantuoti, kad įranga atitiks visus keliamus reikalavimus. Rinkos diktuojamos sąlygos nėra vienintelis stimulas tobulėti.
„Mums rūpi žmonės ir aplinka. Norime, kad mūsų kabeliai išsiskirtų geriausiomis savybėmis, kad mus supanti aplinka taptų kiek įmanoma saugesnė ir ekologiškesnė. Kuriame kabelius turėdami galvoje visus šiuos aspektus“, – teigia Jari Haapala, REKA kabelių žmogiškųjų išteklių, kokybės ir aplinkos direktorius.