Šiaurės Estijos medicinos centro C bloko atnaujinimo programos ėmęsi inžinieriai žinojo, jog elektros energijos skirstomoji sistema turi būti nepriekaištingai patikima. Pagrindiniai reikalavimai buvo saugumas, įrenginių apsauga, ekonomiškumas ir lengva eksploatacija. Inžinieriai kreipėsi į jau pasitikėjimą pelniusius pasaulinės korporacijos „Eaton“ atstovus, turinčius visas technologijas, reikalingas medicinos komplekso plėtros vizijai įgyvendinti.
Taline veikiantis Šiaurės Estijos medicinos centras gali būti lyginamas su Vilniaus Santariškių klinikomis, tik jis maždaug tiek pat mažesnis, kiek Estija mažesnė už Lietuvą.
2014 m. elektros, hidraulinės ir mechaninės energijos procesų užtikrino srityje dirbanti įmonė „Eaton“ pasaulyje pardavė įvairios produkcijos ir paslaugų už 22,6 mlrd. dolerių. Daugiau nei šimtą metų veikiančioje korporacijoje įvairiose valstybėse dirba maždaug 100 tūkst. žmonių, paslaugos teikiamos ir produkcija parduodama daugiau nei 175 valstybėse. Ne veltui bendrovės moto skamba itin ambicingai „Powering Business Worldwide“.
Plėtra siekiant įtvirtinti lyderystę
Šiaurės Estijos medicinos centras – vienas geriausių sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų šalyje. Komplekse dirba per 3,5 tūkst. darbuotojų – gydytojų, asistentų, slaugytojų ir kitų specialistų. Daugiau nei 500 gydytojų galima pasiekti bet kuriuo paros metu, taip pat ligoninėje dirba 100 medicinos rezidentų. Ligoninę sudaro 7 klinikos ir 31 specializuotas centras. Panašiai kaip ir daugelio Europos universitetų ligoninės, Šiaurės Estijos medicinos centras siūlo sveikatos priežiūrą visose srityse, išskyrus oftalmologiją ir akušeriją.
Pastaraisiais metais centras buvo visiškai rekonstruotas ir išplėstas taip, kad taptų moderniausia ligonine Baltijos regione. Du trečdaliai numatyto projekto jau įgyvendinta. Pirmas etapas – transformatorių pastotės, priimančios vidutinės įtampos galią ir tiekiančios žemą įtampą klinikos padaliniams, atnaujinimas. Kitas etapas naujas priimamojo blokas, vadinamas X bloku. Tai inovatyvios diagnostikos ir intensyvaus gydymo kompleksas, kuriame atliekamas labiausiai technologijų reikalingas gydymas. Naujausias ir didžiausias modernizavimo etapas apima medicinos centro C bloką. Jame veikia klinikiniai skyriai, logistikos ir atliekų centras, taip pat yra personalo ir techninės patalpos.
C blokas: ligoninės skyrius, kuriame negalimas elektros energijos tiekimo pertrūkis
Daug įmonių šiandien itin rūpinasi, kad elektra būtų tiekiama patikimai ir taip būtų užtikrinta verslo sėkmė, o medicinos centrui šis aspektas yra visiškai išskirtinis.
Talino klinikų darbo aplinka yra 100 proc. skaitmeninė – naudojama labai daug itin jautrios medicininės įrangos tiek gydant pacientus, tiek atliekant tyrimus. Energijos tiekimo pertrūkis tokiems prietaisams tiesiog negalimas.
Medicinos centro elektros energijos plėtros inžinierius Sergejus Kedrovas būtent tai ir turėjo galvoje, kai planavo naują C bloko elektros energijos skirstomąją sistemą. Jis manė, jog pasitikėjimas tiekėju yra be galo svarbu, susitarimas dėl elektros energijos skirstomosios sistemos atitiko jo lūkesčius, bet jį tebekankino klausimas, ar viską įgyvendinus sistema bus tokia patikima, kaip buvo žadėta.
Be to, siekta, kad naujoji sistema būtų rentabili, jos priežiūros išlaidos būtų mažos, o energijos sunaudojimo efektyvumas didelis. Eksploatacija turėtų būti paprasta, o dėl įdiegtų valdymo ir komunikacijos galimybių būtų galima sistemą lengvai kontroliuoti ir greitai aptikti tiek realias, tiek potencialias klaidas.
Patikima, saugu ir lengva eksploatuoti
Talino klinikų elektros energijos plėtros departamentas kreipėsi į „Eaton“ atstovybę ir dėl jų žemos ir vidutinės įtampos skirstomosios ir nepertraukiamo maitinimo užtikrinimo sistemų efektyvumo, įrenginių apsaugos bei valdymo galimybių, taip pat dėl „Eaton“ konsultacijų vykdant ankstesnius projektus. „Eaton“ nuoširdžiai patardavo, kokius techninius sprendimus ar kuriuos montuotojus pasirinkti. Medicinos centras labai vertina teikiamas konsultacijas, nes jos objektyvios ir nešališkos.
„Eaton“ pasiūlymai visada geriausiai atitiko keliamus reikalavimus ir mūsų poreikius, bet jie nebuvo pigiausi. Jų išmanymas apie montuotojus ir jų patirtį taip pat labai svarbus“, – sako S. Kedrovas.
C bloke įdiegta elektros energijos skirstomoji sistema yra daugiapakopė hierarchinė sistema, apimanti vidutinės įtampos skirstomųjų įrenginių sistemą „Power Xpert FMX“, paremtą ekologiška ir SF6 dujų nenaudojančia technologija, ir žemos įtampos skirstomuosius skydus. Ši sistema tiekia elektros energiją tiek kiekvienam aukštui, tiek skydams, esantiems arti naudojimo vietų. Nuolatinį elektros energijos tiekimą medicinos ir IT įrangai užtikrina dviejų „Power Xpert 9395“ nepertraukiamo maitinimo šaltinių (NMŠ) sistemos, o avarinį apšvietimą palaiko „Eaton“ sistema su įdiegta CEAG technologija, turinčia centralizuotą bateriją ir nuolatinio stebėjimo funkciją. Nepertraukiamos elektros energijos tiekimą jėgos skydams užtikrina du didelės galios generatoriai.
Pagrindinę 9395 NMŠ sistemą, saugančią medicinos įrangą, sudaro 6 moduliai, turintys pakankamai laisvos galios ir galintys užtikrinti sistemos „n+1“ rezervavimą. Kitas 9395 NMŠ įrenginys saugo IT sistemos serverį, naudojamą medicinos centro blokui. Pagal medicinos centro prašymą, NMŠ baterijoms suteikta ilgesnė 12 metų garantija. Dėl įdiegtos sistemos įvykus gedimui elektros energiją baterijos tiekia 30 minučių, o įprasti akumuliatoriai veikia nuo 10 iki 15 minučių.
Sistema patikimesnė ne tik dėl panaudotų NMŠ, bet ir dėl visoje elektros energijos tiekimo sistemoje naudojamo rezervavimo principo. Pagrindinė FMX vidutinės įtampos skirstyklos konfigūracija sudaryta iš „6+6“ narvelių, o antroji FMX skirstykla, sudaryta iš „3+3“ narvelių ir sumontuota kitoje patalpoje, užtikrina elektros energijos tiekimą iš generatoriaus. Elektros sistemos rezervavimas taip pat įdiegtas ir žemos įtampos skirstomuosiuose skyduose, svarbiausiose patalpose jis fiziškai atskirtas ugniai atspariomis pertvaromis.
Pagrindiniai medicinos centro elektros energijos tiekimo sistemai keliami reikalavimai yra saugumas, patikimumas ir įrangos apsauga. Visoje sistemoje įdiegta pažangi „Eaton“ saugumo technologija. Estų bendrovė „Elrato“, pagrindinė šalyje elektros skydų gamintoja, su „Eaton“ dirbanti nuo 2005 m., pagamino ir sumontavo žemos įtampos skirstomuosius skydus. Juose sumontuota „Eaton“ skirstomoji įranga ir šios korporacijos sukurta „Arcon“ elektros lanko apsaugos sistema. Surinkti skydai tikrinami „Eaton“ laboratorijose, siekiant užtikrinti aukščiausią kokybę ir atitikimą galiojantiems standartams. Elektros lanko apsauga „Arcon“ reaguoja į padidėjusią srovę bei šviesos blyksnį ir atjungia paveiktos laidininkų sekcijos įvadinį automatą. Taip elektros lankas sustabdomas dar prieš tai, kol jis neišplito ir nepadarė didesnės žalos. Visas procesas nuo elektros lanko aptikimo iki jo atjungimo trunka mažiau nei 2 ms.
Gedimų šalinimas ir sistemos priežiūra Talino klinikoms paprastesnė ir pigesnė dėl įdiegtos „Eaton“ valdymo ir komunikavimo sistemos galimybių tiek pagrindiniu žemos įtampos skirstomuoju lygiu, tiek atskiro vartotojo skirstomuoju lygiu. NZM serijos automatiniai jungikliai (automatai), naudojami žemos įtampos skirstomuosiuose skyduose, turi įdiegtus SWD NZM komunikacijos modulius. Šie moduliai automatus sujungia į išmaniąją komunikacijos sistemą „SmartWire-DT“. Tai centro techniniam personalui leidžia realiuoju laiku stebėti automatų būklę, įspėjimo signalus, klaidas, apkrovos sroves, įspėjimus apie perkrovą ir jų priežastis.
Antroji sistema „SmartWire-DT“ buvo įdiegta visose šilumos ir vėdinimo procesų valdymo sekcijose, taigi, bet koks variklio apsaugos poveikis ar komutacinio aparato perjungimo klaida ar gedimas nustatomi nedelsiant. Visi duomenys apie abiejų sistemų sutrikimus kaupiami įvykių registre. Tai leidžia greitai nustatyti sutrikimus, jų atsiradimo vietą bei priežastis ir juos pašalinti. Pasirinkus sistemą „SmartWire-DT“ gerokai supaprastėja laidų instaliavimas valdymo skyduose. Tai palengvina projektavimą, montavimą ir eksploatavimą, taupo laiką, pinigus ir leidžia stebėti įdiegtos sistemos būklę.
Panašiai įrengta ir komunikacija su skydais, tiekiančiais elektros energiją svarbiausiems įrenginiams.Šiuose skyduose sumontuoti skaitmeniniai moduliniai automatiniai jungikliai (MCB) „xEffect“. Nuolat stebėdami per juos tekančią srovę, MCB „xEffect“ iškart praneša apie nukrypimus. Sistemos būklė taip pat matoma dėl įdiegtų trispalvių šviesos (LED) diodų. Šios priemonės esant didelei apkrovai palengvina sistemos eksploatavimą ir patikimumą.
Su EATON įranga lūkesčiai tapo tikrove
Projektuodama elektros energijos skirstomąją sistemą, Šiaurės Estijos medicinos centro komanda susidūrė su rimtais iššūkiais. Itin didelis patikimumas ir saugumas buvo pagrindiniai reikalavimai, be to, buvo siekiama paprasto eksploatavimo ir mažų veiklos sąnaudų.
„Eaton“ technologija ir specialistai užtikrino, kad visa tai būtų sklandžiai pasiekta. Kruopščiai projektuojant ir konsultuojantis buvo parinkta tinkamos charakteristikos įranga, dirbo patyrę montuotojai. Tai leido mažiausiomis sąnaudomis įdiegti maksimaliai veiksnią ir patikimą sistemą. Dėl pažangių „Eaton“ technologijų, tokių kaip „Arcon“, „SmartWire-DT“, „xEffect“, aplinkai nekenksmingų vidutinės įtampos skirstyklų, elektros energijos tiekimo sistema tampa saugi, patikima ir ekonomiška.
„Mūsų keliai su „Eaton“ susikirto kartu įgyvendinant tris labai svarbius projektus: tai X blokas, pastotė ir dabar – C blokas. Mes žinome, kad jais galime pasitikėti. Jų sistemos patikimos, rentabilios ir atitinka mūsų lūkesčius. Dabar mes mąstome apie galimybes įsteigti klinikas kitose Šiaurės Estijos vietose ir kreipsimės į „Eaton“, kad jie vėl pateiktų pasiūlymų“, – sako inžinierius S. Kedrovas.