Kalbėdami su pastatų elektros instaliacijos darbus atliekančių bendrovių projektų vadovais, nuolat girdime įvardijamas tas pačias šios verslo rinkos problemas: nieko vertas techninis projektas, dėl nenumatytų aplinkybių kartais pakintantis iki 70 procentų.
Esant tokiai situacijai, konkurso metu lieka tik apytikriai apskaičiuoti preliminarias instaliacijos kainas, lygiuojantis į kitų įmonių sudarytus biudžetus ir visiškai neatsižvelgiant į techninius projekto sprendimus. Siekiant padengti nenumatytas projekto išlaidas, montuotojams nuolat tenka ieškoti kompromisinių sprendimų, dėl kurių dažniausiai nukenčia kokybė. Kaipgi reikėtų spręsti šias problemas?
Pastatų elektros instaliacija. Įrengimo problemos: procesas ir mažiausia kaina
Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip organizuojamas statybos projektas, pradedant nuo projektavimo darbų pirkimo. Būtina pabrėžti, kad Lietuvoje projektavimo darbų bei statybos konkursai dažniausiai organizuojami pagal mažiausios kainos kriterijų.Ši aplinkybė iš esmės ir lemia patį techninio projekto rengimo procesą. Stokojant lėšų nėra prasmės ieškoti geriausių sprendimų, juos tobulinti bei užtikrinti priimtų sprendimų suderinamumą. Deja, dažnai elektros ir silpnų srovių specialistai įtraukiami per vėlai, o techninio projekto sprendimai būna neišbaigti, neva rengiant darbo projektą vis tiek reikės viską perdaryti.Šiuolaikinis integruotas statybos procesas naudojant BIM technologijas. © „buildingSMART“
Dėl šių priežasčių projektuose trūksta aiškiai ir sistemiškai apibrėžtų sprendimų, pagrįstų skaičiavimais ar kliento poreikiais. Nesant aiškaus inžinerinių sistemų ir jų rodiklių apibrėžimo, nėra pagrindo sudaryti tinkamus biudžetus, o vėliau ir atlikti kokybišką pastato elektros instaliaciją.
Problemų sprendimo būdai
Prisitaikydami prie esamos situacijos ir veldamiesi į kainų karus dėl prasto statybos organizavimo bei žemo projektinės dokumentacijos lygio, tikrai nieko nelaimėsime. Būtina ieškoti naujų problemos sprendimo būdų.
Vienas jų yra techninių projektų sprendimų kvestionavimas bei konkurencijos perkėlimas iš kainų į sprendimų sritį. Tam tikrais atvejais, atlikus išsamią projektinių sprendimų analizę, galima atsisakyti nereikalingų sprendimų ir pasiūlyti optimalių kokybiškų sprendimų, kurių galutinė kaina klientui bus mažesnė bei užtikrins geresnius projekto pelningumo rodiklius. Einant šiuo keliu, tarp elektros instaliacijos rangovo ir statybos bendrovės neišvengiamai užsimegs stipresni verslo ryšiai, pagrįsti ne vien žemiausios kainos kriterijumi. Bus žengti pirmieji žingsniai proceso keitimo link, nes, norint rasti geriausius ir tinkamiausius projektinius sprendimus, atsiras poreikis kuo anksčiau įtraukti į projektą elektros instaliacijos subrangovą. Elektros instaliacijos bendrovė, pasirinkusi šią verslo plėtojimo kryptį, turi susimąstyti apie žmogiškųjų išteklių kompetencijos didinimą ir šiuolaikinių programinių skaičiavimo priemonių diegimą įmonėje. Atsižvelgiant į projektinių sprendimų suderinamumo problemą, programinių skaičiavimo priemonių svarba ypač padidėja. Programinė įranga tampa ne tik optimalių sprendimų paieškos įrankiu, bet ir pagrindine priemone pokyčiams valdyti bei tinkamai reaguoti į juos, ruošiant atliktų darbų aktus.
Pagrindinis kompetencijos didinimo šaltinis – strateginiai partneriai
Atsižvelgus į siekiamos kompetencijos poreikius, vieni pagrindinių jos šaltinių gali tapti šiuolaikinių technologijų bei programinės įrangos tiekėjai, kartu su tiekiamomis technologijomis ar programine įranga siūlantys nuolatinio tobulinimosi mokymus savo partneriams. Visos inovatyvių ir šiuolaikinių technologijų bendrovės savo prekes ir paslaugas parduoda, kurdamos vertę tiek savo partneriams, tiek galutiniams technologijos vartotojams. Kompetencijos šaltiniu tikrai netaps bendrojo pobūdžio motyvaciniai mokymai, būtini specializuoti mokymai apie naujus statybos proceso organizavimo principus bei šiuolaikines darbo priemones. Elektros instaliacijos bendrovėms būtina atsižvelgti į rinką užvaldančias išmaniąsias technologijas ir pasirengti jas diegti arba joms teks pereiti į pigios darbo jėgos tiekėjų segmentą. Būtina peržiūrėti ilgalaikę įmonės strategiją ir pasirinkti partnerius, kurie padėtų padidinti įmonės kompetenciją ir įgyti konkurencinį pranašumą rinkoje. Viena iš sėkmingo verslo plėtojimo koncepcijų „Žydrųjų vandenynų strategija“ primena: „Žvelkite plačiai, o ne tik į skaičius. Siekite daugiau, nei aprėpia egzistuojanti paklausa.“
Šiuolaikinės projektavimo priemonės ir jų vaidmuo
Šiuolaikinės programinės pastatų elektros instaliacijos skaičiavimo ir projektavimo priemonės privalo užtikrinti galimybę:
- automatiškai apskaičiuoti elektros skirstomojo tinklo rodiklius;
- integruotai spręsti išmaniojo apšvietimo klausimus;
- diegti išmaniąsias pastato valdymo technologijas;
- palaikyti „OpenBIM“ atvirojo kodo formatus, siekiant įsitraukti į vis populiarėjančius statinio informacinio modeliavimo (angl. Building Information Modeling, BIM) projektus, kurie valstybiniame segmente greitai bus privalomi.
Pradėjus dirbti šiuolaikinėmis priemonėmis, bus užtikrintas nuolatinis įmonės darbuotojų tobulėjimas. Įmonės darbuotojai kasdien susidurs su poreikiu keistis ir tobulėti. Naivu tikėtis, kad šias priemones bus galima greitai ir tobulai naudoti, kai tik atsiras poreikis. Būtina iš anksto pasirengti rinkos pokyčiams.
„Viena esminių pastatų elektros instaliacijos problemų yra ta, kad techninius projektus rengiantys projektuotojai dažniausiai turi per mažai praktinės patirties, todėl jų sprendimai būna neišbaigti ir atliekant darbus tenka viską iš naujo projektuoti.“ – Andrius Beniušis, UAB „NRG Site“ direktorius
Vokietijos rinkoje šiuo metu vienas populiariausių elektros instaliacijos projektavimo įrankių yra bendrovės „Data Design System“ (Norvegija) programinė įranga DDS-CAD. Ji užtikrina visišką funkcionalumą sprendžiant šiuolaikinių pastatų elektros bei apšvietimo instaliacijos projektavimo klausimus ir leidžia įsitraukti į BIM projektus. Svarbu atkreipti dėmesį, kad dabar Lietuvoje vykdomiems BIM projektams labiausiai trūksta būtent elektros instaliacijos darbus atliekančių įmonių, jau įvaldžiusių skaitmenines BIM technologijas.
Vokietijoje populiari programinė įranga DDS-CAD skinasi kelius ir Lietuvos projektavimo rinkoje
Viena pagrindinių programinės įrangos DDS-CAD populiarumo priežasčių yra išmanūs kompleksiniai inžineriniai skaičiavimai, leidžiantys sujungti elektros instaliacijos komponentus į bendrą visumą. Programinė įranga leidžia automatiškai ieškoti optimalių sprendimų projektuojant bei valdyti elektros instaliacijos pokyčius įgyvendinant projektą.
DDS-CAD Electrical automatiškai apskaičiuoja optimalius elektros grandinės komponentų parametrus, leidžia grupuoti kabelius, priskiriant juos atitinkamoms kabelių trasoms. Kabelių instaliacijos metu galima gauti visą informaciją apie kabelius, priskirtus specifinei kabelių trasos atkarpai. Keičiant kabelių trasų išdėstymą, automatiškai kinta ir joms priskirtų kabelių parametrai. Medžiagų žiniaraštis kuriamas automatiškai, gaunami gana tikslūs kabelių ilgiai.
Lietuvoje šią programinę įrangą naudojančios bendrovės kaip didžiausius pranašumus, be automatiškai kuriamų medžiagų žiniaraščių, išskiria integruotus apšvietimo skaičiavimo modulius „Dialux“ ir „Relux“, kuriais dažnai naudojasi.„Projektuotojai puikiai žino projekto stadiją, kai daromi suvestiniai pastato brėžiniai – visos inžinerinės sistemos pateikiamos viename lape. Tada visi susirinkę gudriais veidais žiūri į tą suvestinį brėžinį ir palaimina, kad sprendimai yra geri. Neįmanoma arba beveik neįmanoma gerai sužiūrėti sudėtingo projekto sprendinių plokštumoje. Labiausiai tai susiję su inžinerinių sistemų sankirtomis tarpusavyje ir su konstrukcijomis. BIM projektavimas sprendžia šiuos klausimus, o atliekant statybos darbus neiškyla kritinių situacijų.“ – Vytenis Tamošaitis UAB „Forteco“ direktorius
Svarbu tai, kad programinę įrangą DDS-CAD galima naudoti ir tradiciniuose dvimačiuose projektuose bei pamažu pereiti prie projektavimo integruotoje BIM aplinkoje. Be to, nebūtina lygiagrečiai mokytis dirbti nauja programine įranga, nes mokymasis vyksta kasdienio darbo metu. Prireikus programinė įranga leidžia importuoti turimus dvimačius patalpų brėžinius ir gana greitai susidaryti šių patalpų trimačius modelius, o problemiškus mazgus spręsti erdviniuose modeliuose. Tokių situacijų dažnai kyla pramoniniuose objektuose, o sprendžiant šias problemas vietoje iššvaistoma daug brangaus laiko ir tai tampa prastovų priežastimi.Taigi šiuolaikinės priemonės, tokios kaip DDS-CAD, leidžia pradėti taupyti montavimo įmonės išteklius ir ruoštis ateities skaitmeniniams projektams jau dabar.