Straipsnis iš žurnalo Elektros Erdvės Nr.38
Vidutinės įtampos elektros tinkluose atviros linijos pavojingos, nes prie jų atsitiktinai gali prisiliesti žmogus ar gyvūnas, dažnai kyla gedimų tinkle ir sutrikdomas energijos tiekimas. Kaip šią problemą galima išspręsti? O svarbiausia – kas gali padėti saugoti gyvybes ir taupyti tiek energijos tiekėjų, tiek ir klientų lėšas? Atsakymų ieškome kalbėdami su UAB „Ensto Lietuva“ direktoriumi Rimantu Klimavičiumi.
Svarbiausia – operatyvumas
Su kokiomis problemomis dažniausiai susiduriama mėginant užtikrinti elektros energijos tiekimo kokybę?
Užtikrinant elektros energijos tiekimo kokybę, kas nors visada turi mokėti už linijų ir įrangos gedimus ir to pasekmes. Taip nutikus iš karto tenka ieškoti gedimo vietos – nesvarbu, kokios oro sąlygos, koks reljefas ar paros laikas. Tam reikia gerai parengtų specialistų, bekelės transporto priemonių ar, atsižvelgiant į sudėtingą prieinamumą, net sraigtasparnių, tad gelbėjimo operacija bet kokiu atveju tampa labai brangi.
Net jei neprivaloma skubiai šalinti avarijos padarinių, ilgas elektros energijos tiekimo pertrūkis gali kelti grėsmę žmogaus sveikatai ir net gyvybei. Dėl žalos didžiulių išlaidų patiria ne tik tiekėjai (dėl negautų už energiją ir tiekimo paslaugas lėšų), bet ir klientai, pavyzdžiui, parduotuvės, sandėliai, gamyklos ar ligoninės. Beje, daugelyje šalių tiekėjai už patirtus nuostolius dėl energijos tiekimo sutrikimų klientams privalo kompensuoti išlaidas.
Kaip galima sumažinti tokių energijos tiekimo nesėkmių kainą?
Atsakymas paprastas: mažinant gedimų skaičių ir remonto trukmę. O tai lengviausia pasiekti vietoj tradicinių vadinamųjų plikų linijų renkantis laidus su apvalkalu (angl. Covered Conductors, CC) ir atitinkamą kompanijos „Ensto“ armatūrą.
Laidai su apvalkalu
Papasakokite plačiau apie CC. Kokie didžiausi jų pranašumai, palyginti su tradicinėmis atviromis linijomis?
Laidai su apvalkalu – tai plastiku apgaubti laidininkai be metalinio šarvo. Jie užkerta kelią energijos pertrūkiams dėl akimirksnio kontakto ar susidūrimo su pašaliniu objektu. CC sukurti siekiant pagerinti elektros energijos paskirstymo ir perdavimo linijų patikimumą.
CC paprastai gedimų rodiklį nuo 4,5 gedimo / 100 km per metus su atvirais laidininkais sumažina iki 0,9 gedimo / 100 km su plastikiniu apvalkalu. Sąlytis su apgaubtais laidais, pavyzdžiui: su krano strėle, ne visada mirtinas. Daugumos nelaimingų atsitikimų, kurie gali sukelti žalą arba mirtį, galima išvengti naudojant laidus su apvalkalu. Jie gali palaikyti nepertraukiamą energijos tiekimą net tempiami užgriuvusių medžių, o tai suteikia daugiau laiko problemai spręsti. Taigi gedimą galima pašalinti dieninės pamainos metu, darbą atliekant neavariniu režimu, be papildomų darbo sąnaudų naktį ar savaitgalinių operacijų.
Be to, naudojant CC sistemas laidai gali būti arčiau vienas kito: reikalinga apie 40 proc. mažesnė nei standartinių atvirų laidų linijų erdvė. Todėl galima tiesti siauresnes linijas proskynose ir sutaupyti erdvės pastotėse. Dar labiau taupyti erdvę galima dėl lygiagrečių linijų struktūros. Taigi galima tiesti ilgas tinklo linijas miškuose ir pakelėse ar atnaujinti esamas atviras linijas padvigubinant grandines. Be to, linijos miesto aplinkoje yra saugesnės, kai laidininkai gali būti instaliuoti arčiau pastatų ar kitų statinių.
Žaliosiose teritorijose oro linijos yra atvira paukščių poilsio ar net lizdų sukimo vieta, bet nesaugi. Ko gero, CC linijos – tai optimalus sprendimas ne tik žmonių, bet ir gyvūnų saugumui didinti?
Iš tiesų, kai paukščiai, ypač didieji, skleidžia sparnus, kyla pavojus prisiliesti prie kito laido. Deja, kai kuriose vietovėse įprasta rasti kritusių paukščių. CC linijos veiksmingai užkirstų kelią pavojui: paukščiai ir kiti gyvūnai nežūtų ar nesusižeistų netyčia palietę laidus.
Gamtoje atšiaurūs vėjai ir besikaupiantis ledas gali sukelti trumpąjį jungimą tarp fazių. Smarkus sniegas gali palenkti medžius, o stiprios audros – užversti juos ant linijų. Tai paprastai vyksta didelėse teritorijose vienu metu, dažnai atokiose vietovėse, kur linijos yra ilgos, o gedimų vietas rasti sunku. Tarkime, atogrąžose, kur viskas auga labai greitai, linijos proskyna gali užželti, pavyzdžiui, aukštais bambukais, pasiekiančiais laidus. Tokiais atvejais CC sistemos taip pat apsaugo nuo gedimų ir lieka užtektinai laiko proskynoms išvalyti.
![]()
„Daugumos nelaimingų atsitikimų, sukeliančių žalą arba net mirtį nuo atvirų linijų, galima išvengti naudojant laidus su apvalkalu.“
UAB „Ensto Lietuva“ direktorius R. Klimavičius
Kai vidutinės įtampos linijos nutiestos apgyvendintose teritorijose, padidėja atsitiktinio prisilietimo ar vandalizmo rizika. Vadinasi, kyla rimtas pavojus saugumui ir gyvybei. Laidai su apvalkalu suteikia apsaugą, užkerta kelią tokiems atvejams arba sumažina žalą.
Kaip seniai laidai su apvalkalu žinomi ir naudojami Lietuvoje?
Laidai su apvalkalu Lietuvoje dažnai vadinami OKL (oro kabelinė linija) ar izoliuotais laidais, tačiau žodis „izoliuotas“ nėra tikslus, nes šis sluoksnis atitinka kabelio apvalkalą, bet ne izoliaciją. Taip pat Lietuvoje įprasta šiuos laidus vadinti PAS ir SAX (t. y. kabelių gamintojų laidų su apvalkalų modeliai ir markės), be to, pati sistema išrasta Suomijoje, kur PAS reiškia „apsaugotas atviras aukštos įtampos“ (laidas). Kaip žinome, ir sąvoka „vidutinė įtampa“ atsirado visai neseniai – viskas, kieno įtampa anksčiau buvo daugiau nei 1 kV, buvo vadinama aukštąja įtampa.
Pirmosios vidutinės įtampos oro linijos laidais su apvalkalu Lietuvoje buvo sumontuotos 1998 metais. Dėl žinių trūkumo seniai sumontuotų linijų CC pavadinti negalima – tuomečiai atšakiniai gnybtai, skirti žemos įtampos laidams, apsaugos nuo atmosferinių viršįtampių buvo sumontuoti netinkamai.
Deja, dar ir šiandien iškyla ši problema, nes albumai, kuriuose nurodyti tipinių atramų sprendimai, sukurti 1999 m., juose daug klaidų. Jei montuotojas darbus atliks vadovaudamasis albumais, teisiškai jis bus teisus, bet bus nepanaudoti ne tik visi CC linijų pranašumai, bet tam tikrais atvejais bus pabloginta ir linijos kokybė. Kiek žinau, artimiausiu metu LESTO planuoja atnaujinti tiek AMKA (1 kV oro susuktų kabelių), tiek CC (vidutinės įtampos laidai su apvalkalu) oro linijų albumus. Šiandien nemažai montavimo klaidų pasitaiko ir dėl per menkos montuotojų kompetencijos. Retas montuotojas turi ir naudoja visus reikalingus įrankius montuodamas minėtą sistemą. Problema ta, kad Lietuvoje dar neišleista šių oro kabelių montavimo technikos knyga (EMC ją rengė, iš suomių kalbos išvertė knygą, bet iki šiol ji nėra publikuota).
Šiandien Lietuvoje CC montuojami daug kur, atviros linijos keičiamos į linijas su laidais su apvalkalu daugiausia miškingose vietovėse.
Kokybė, verta savo kainos
Turint omenyje CC linijų pranašumus turbūt tai labai brangus sprendimas?
Atsižvelgiant į laidų su apvalkalu teikiamus pranašumus, CC statybos linijų bendrosios sąnaudos šiek tiek didesnės, palyginti su atviromis linijomis, bet statybos išlaidos tokios pat. Renkantis CC ir jiems skirtą „Ensto“ armatūrą, investicijos garantuotai atsipirks – bus mažiau gedimų linijose, mažesnės techninės priežiūros sąnaudos ir aukštesnė kokybė perduodant elektros energiją. Taigi neleiskite gedimams atiminėti iš jūsų pinigų.
Beje, „Ensto“ armatūra tinka esant ekstremalioms sąlygoms – ją galima naudoti tiek Suomijoje, kur žiemą temperatūra nukrinta iki 55 laipsnių šalčio, tiek ir Vidurio Azijoje, kur UV lygis 3 kartus viršija Lietuvos UV lygį.
Kaip tikrinama „Ensto“ įranga?
„Ensto“ CC linijų armatūra elektriškai ir mechaniškai atitinka griežčiausius kokybės ir saugos reikalavimus. Vidutinės įtampos CC linijos, izoliatoriai, tempiamieji ir laikantieji gnybtai, elektros lanko apsaugos įtaisai, srovės ribotuvai, atšakiniai gnybtai, apsaugos nuo paukščių, traversai ir įrankiai pagaminti laikantis aukščiausių standartų.
Visa „Ensto“ įranga išbandoma laikantis EN 50397-2 standarto, t. y. visiškai įrengtose ir kalibruotose pastato viduje esančiose bandymų laboratorijose. Bandymu užtikrinama, kad produktai atitiktų griežčiausius nacionalinius ir tarptautinius standartus. Iš tiesų tyrimai netgi viršija standartų reikalavimus.
„Ensto“ bandymų laboratorija yra akredituota T284 laboratorija, tad joje mes atliekame ne tik savo gaminių tipinius bandymus, bet ir vykdome kitus užsakymus. Laboratorijoje galime atlikti išsamius žemosios ir vidutinės įtampos oro linijų ir galios kabelių armatūros tipinius bandymus pagal šiuos standartus: EN 50483, IEC 61238-1, EN 50397-2, IEC 61284, EN 50393:2015, NF C33-20:2015, NF C33-40:2013 ir NF C33-041:2015. Be to, „Ensto“ dirba ir su daugeliu tarptautinių bandymų laboratorijų, atlikdama sertifikavimo bandymus naudojasi gerai žinomų išorinių laboratorijų paslaugomis.
Jūsų įmonė ne tik platina „Ensto“ produkciją, bet ir klientams siūlo aukšto lygio mokymus.
Mūsų klientai, pasitelkę mokymo programą „Ensto Pro“ gauna pagalbą vietoje, taip pat mes vedame montavimo kursus, konsultuojame dėl tinklo projekto, pateikiame kitą svarbią techninę informaciją. Laidų su apvalkalu CC sistema neturi būti diegiama tiesiogiai tik keičiant atvirus laidus – štai kodėl mes kalbame apie visumą, o ne tik apie CC sistemas.
Pagalbinė medžiaga pateikiama elektroniniu formatu internete ir pritaikyta mobiliesiems įrenginiams, taip pat sukurta armatūros parinkimo programa „Ensto Selecto“, o montavimo vaizdo medžiagą galima rasti populiariajame tinkle „YouTube“.
„Ensto“ įranga ir mokymai specialiai sukurti ir išbandyti taip, kad sumontuotos CC linijos turėtų visus privalumus. Tai nereiškia, kad padidėja klientų išlaidos. Investicijos nedidelės, palyginti su nauda gaunant greitą grąžą. Sakau tai tvirtai, nes mūsų klientai visame pasaulyje mums tai sako jau nuo 1990 metų.
Teko girdėti, kad „Ensto“ produkciją giria ne tik energetikai. Ar tiesa?
Tenka girdėti pagiriamųjų žodžių ne tik iš mūsų srities specialistų. Mūsų armatūra tinkama ne tik oro linijoms tvirtinti, mat garsiems pasaulio menininkams ji atrodo kaip nuostabi instaliacija. O štai pirties mėgėjai sako, jog mūsų izoliatoriai – geriau nei akmenys pirtyje, nes jie geriau laiko šilumą.